top of page
  • Zdjęcie autoraNa kanapie Klub i blog czytelniczy

Seria KALISZANIE - "Karol Wilhelm Hindemith" Krzysztofa Walczaka


Krzysztof Walczak - Karol Wilhelm Hindemith (1810 – 1890). Drukarz i wydawca. (Kaliszanie ; 11)


Karol Wilhelm Hindemith – polski drukarz i wydawca niemieckiego pochodzenia.

Urodził się w Jaworze, ale życie związał z Kaliszem. W tym roku przypada 210 rocznica urodzin i 130 rocznica jego śmierci. Nie zachowała się żadna fotografia ani inny wizerunek jego twarzy.

We wstępie do książki czytamy: ,,Ślązak, posługujący się niemczyzną jako mową rodzinną, stał się kaliszaninem, współtwórcą sukcesu miejscowej prasy i uczestnikiem wielu działań społecznych, kształtujących obraz dziewiętnastowiecznego Kalisza jako miasta kultury, (...) działań o społecznym i - trzeba tu użyć tego słowa - patriotycznym wydźwięku...”. Hindemith uczestniczył w życiu społecznym miasta, w 1850 wszedł do Rady Szczegółowej Sali Ochrony Małych Dzieci, którą zorganizowano w 1843 staraniem Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Kaliskiego. Był współzałożycielem i honorowym członkiem straży pożarnej. Hindemith cieszył się uznaniem w kręgu innych wydawców i odbiorców swoich prac. Tłoczył w językach: polskim, łacińskim, niemieckim i rosyjskim. Jakością druku i poziomem merytorycznym dorobek wydawniczy Hindemitha wyróżniał się spośród innych kaliskich XIX-wiecznych firm drukarskich. Do 1905 posiadał zezwolenie na wykonywanie druków urzędowych.. Przyjaciele z ,,Kaliszanina” w jego nekrologu umieścili m.in. takie słowa: ,,Chociaż obcy narodowością i wyznaniem, zespolił się tak silnie ze społeczeństwem, wśród którego zamieszkał, że uważał je za swoje własne i synów w tym duchu wychował...”. Na spotkanie promujące książkę o Karolu Wilhelmie Hindemithcie, 15 marca 2016 r. przyjechali z Warszawy dwaj potomkowie ostatniego właściciela kaliskiej drukarni: Jan Hindemith (z profesji technik samochodowy) i jego syn Piotr (prawnik). Nie przyjechał najmłodszy z rodu 3-letni Jaś. Ciągłość rodu – przynajmniej w linii warszawskiej – została zapewniona.

W jego drukarni drukowane były między innymi: Pismo „Kaliszanin” od 1870; „Pamiatnaja knižka Kališskoj Guberni” od 1871; „Dziennik Urzędowy Województwa Kaliskiego” 1831 do 1844; „Kalendarz domowy i gospodarski...” 1837 do 1849; Noworocznik Kaliski, 1874-1875; „Obzor Kališskoj Guberni"(od 1878).




Opracowała: Marianna Marciniak

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page