top of page
  • Zdjęcie autoraNa kanapie Klub i blog czytelniczy

Seria KALISZANIE - "Eligiusz Kor-Walczak" Bogumiły Celer


BOGUMIŁA CELER - „Eligiusz Kor-Walczak (1913-2000). Autor baśni i legend kaliskich” (Kaliszanie ;

Pisarz, poeta, regionalista, społecznik. Urodził się w Kaliszu 1 grudnia 1913 r. Wybrał najbliższy książek i literatury zawód – drukarstwo. W roku 1932 rozpoczyna pracę jako zecer w drukarni „Gazety Kaliskiej” braci Józefa i Antoniego Radwanów, później redaktor odpowiedzialny tego czasopisma. Po wojnie współpracował z „Kurierem Kaliskim”, był korespondentem „Gazety Poznańskiej”. Znalazł się w gronie współzałożycieli regionalnego pisma „Ziemia Kaliska” (ukazuje się od 1957 roku). W cyklu audycji radiowych wspomina Walczak swoją pracę w redakcji „Ziemi Kaliskiej”, mówi o przyjaciołach skupionych wokół tygodnika, wspomina Władysława Kościelniaka, Mieczysława Lenia, Michała Płocińskiego. „Bardzo mi pomógł w zdobywaniu tekstów do legend pan Wacław Klepandy. Dużo, dużo mu zawdzięczam i bardzo dziękuję.” (Audycja z cyklu Anety Kolańczyk pt. „Nasze kulturowe dziedzictwo” ).

„Zamknąłem swą twórczość w kręgu tematyki kaliskiej. Chciałem być piewcą mojej małej ojczyzny. Chciałem pokazać jej piękno, z którego dumna byłaby także moja duża ojczyzna – Polska (…)” – mówił w wywiadach. Zapalony regionalista, miłośnik książek, aktywny członek kaliskich oddziałów Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Przyjaciół Książki, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, inicjator powołania czasopisma „Opatowianin”, a także honorowy przewodnik PTTK. W swoich utworach wyraził i utrwalił miłość do rodzinnych stron – w tomikach wierszy „Pejzaż ze Starym Miastem” i „Ulice kaliskie”, w zbiorach legend „Baśnie i legendy kaliskie” oraz „Opowieści czterech jeźdźców”, w powieści „Miasteczko róży wiatrów”, w zbiorach opowiadań „Czas wiosennej mgły”, „Srebrne trawy” oraz w autobiografii „Zdarzyło się życie”. Po opublikowaniu w 1969 r. opowiadań „Czas wiosennej mgły” otrzymał legitymację członkowską Związku Literatów Polskich z podpisem Jarosława Iwaszkiewicza.

Wyróżnienia i odznaczenia: „Zasłużony Działacz Kultury” (1983), Nagroda Miasta Kalisza (1984), Honorowa Odznaka miasta Kalisza (1984), „Za zasługi dla Województwa Kaliskiego” (1984), „Złoty Krzyż Zasługi” (1985). W 1984 roku został wpisany do Złotej Księgi Obywateli Kalisza. „Baśnie i legendy kaliskie" jego autorstwa były inspiracją do stworzenia Centrum Baśni i Legend Kaliskich, mieszczącego się w baszcie „Dorotce”.

Zmarł 25 maja 2000 roku, w wieku 86 lat.

Jego imię noszą: Skwer znajdujący się przy zbiegu ulic Kościuszki i Kopernika, obok Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej - 2005 Szkoła Podstawowa nr 23 w Kaliszu - 2013

Katalog spuścizny E. Kor-Walczaka przechowywanej w zbiorach specjalnych Książnicy dostępny jest pod linkiem: http://www.kp.kalisz.pl/pdf/Zbioryspecjalne/kor-walczak.pdf



Opracowała: Marianna Marciniak

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page